Aktualności

Zapisz się do newlettera

KARAKAL Kahuna Cup kat. A

28.09.2012

Pierwszy w sezonie 2012/2013 turniej A PFS - Karakal Kahuna Cup, odbył się w weekend 22-23 września. Był to jeden z tych dużych, łączonych turniejów, na których rywalizowano w kategoriach męskiej, kobiet oraz czterech juniorskich - łącznie grubo ponad sto osób.

W najmłodszej grupie, do lat 11, zwyciężył Tytus Felbór, pokonując w finale jedyną dziewczynę w gronie juniorów - Natalię Czekaj 3-1. Cieszy, że nawet w grupie U11 udało się zebrać szóstkę dzieciaków. W kategoriach U13 i U15 grano w grupach, w systemie każdy z każdym, a najlepszymi okazali się, odpowiednio, Marcin Hrycaj i Oskar Borkowski. Najwięcej (dziesięciu) juniorów rywalizowało w kategorii U17. Wygrał Adam Pełczyński, a swoją wyższość w grupie udowadnił pokonując najtrudniejszych rywali, kolejno: grającego o dwie grupy wiekowe wyżej Piotra Hemmerlinga (3-1), Maćka Słowińskiego (3-1) i w finale Adriana Marszała (3-2). Młodzież zagrała także w turnieju Open i zajęli miejsca w okolicach 35-40 pokonując niejednego starszego rywala.

Faworytami turnieju byli goście zagraniczni (choć powoli zaczynamy o nich myśleć jak o naszych) – Karamatullah Khan i Nadav Tannen. Nie zawiedli, nie przegrali żadnego meczu z Polakiem i zapewne zagraliby finał, gdyby nie losowanie, które wrzuciło ich do jednej połówki. Ale po kolei...

Mecze pierwszej rundy to gra do jednej bramki. W sumie w 32 meczach przegrani zdobyli tylko 6 setów! To znaczy, że można powiedzieć, że wynik I rundy to 96:6! Najbardziej wyrównany był chyba mecz Sebastiana Wody i Sławomira Jurka, w którym o mały włos mielibyśmy pięciosetówkę, ale ostatecznie, grający poniękąd u siebie Sławek, przegrał z gościem z Krakowa 15-13 w czwartym.

Emocje przyniosła runda druga. Obok kolejnych, ale już nie tak łatwych 3-0 w wykonaniu faworytów pojawiły się zacięte mecze, w których o zwycięstwie decydowały pojedyncze piłki. Duża grupa kibiców z zainteresowaniem oglądała mecz Jakub Krysicki - Zeeshan Khan. Obaj dali z siebie wszystko, a po emocjonującej końcówce górą był Kuba (11-8 w piątym). Także pięć setów wlaczyli, nie bójmy się tego słowa, weterani: Mark Bellinger i Damian Maliński. Lepiej zaczął Mark (prowadził 2-0), ale kondycyjnie lepszy okazał się Damian. Tomas II Hanzelka potrzebował także pięciu setów by pokonać Krzyśka Pietrasa, a rekordowo długiego seta rozegrali Tomasz Gałecki i Michał Grzybowski , wynik 20-18 robi wrażenie. Tomek lubi najwyraźniej sobie pobiegać, a nerwy ma z żelaza, bo w kolejnym meczu, przeciwko Przemkowi Atrasowi, wszystkie wygrane przez niego sety kończyły się grą na przewagi: 13-11, 8-11, 6-11, 12-10, 14-12. W ćwierćfinale znalazł się oprócz niego jeszcze jeden sprawca niespodzianki i to większego kalibru: Mateusz Kotra. Starszy z braci Kotrów zdołał zamęczyć znacznie wyżej notowanego Maćka Maciantowicza. Pierwszego dnia rozegrano cztery rundy turnieju Open, więc w drabince walczących o zwycięstwo dzień zakończyły ćwierćfinały:

Kama Khan po raz kolejny pokonał Marcina Karwowskiego, choć gra Mistrza Polski mogła się podobać (12-10, 11-7, 11-6)

Nadav Tannen nie miał najmniejszych trudności ze zmęczonym Tomkiem Gałeckim (11-1, 11-3, 11-1);

Kamil Dominiak okazał się lepszy od Mateusza Kotry, obaj byli po 5-setówkach w poprzedniej rundzie (11-5, 11-8, 11-9);

a Wojtek Nowisz, po tym jak rundę wcześniej stracha napędził mu Rafał Karolczak (9-11, 13-11...11-0, 11-3) odprawił Łukasza Stachowskiego (11-9, 11-6, 11-9).

Od emocji kipiało za to w wielu meczach o dalsze miejsca. Specjalistą od pięciosetówek okazał się Marcin Ratigowski, który wygrał z Grzegorzem Kwiatkowskim 3-2, by w następnej rundzie odrabiać w niewiarygodny sposób straty w meczu z Grzegorzem Kaletą: 3-2 (10-12, 11-6, 12-14, 13-11, 13-11). Jak mówią w PSA: ”it doesn’t get much closer than this”... Jednak do trzech razy sztuka, w kolejnej rundzie warszawski klasyk Ratigowski-Pieńkowski wygrał Krzysiek (a jakże 3-2) i to on sięgnął po znakomite 17. miejsce. O 33. walczył Wojtek Kaźmierowski, z trudem odprawiając kolejnych, znacznie młodszych rywali (3-2 z Adamem Pełczyńskim, 3-2 z Maćkiem Słowińskim), aż wreszcie nie dał rady Damianowi Olejnikowi (2-3).

Drugiego dnia turniej główny był kontynuowany od fazy półfinałów. W meczu, który w Kahunie rozgrywany jest trzy do pięciu razy w tygodniu Wojtek Nowisz pokonał Kamila Dominika w trzech krótkich setach 11-4, 11-2, 11-7. Drugi półfinał okazał się być przedwczesnym finałem. Nadav Tannen, zwykle ustępujący poziomem gry Kamie Khanowi wygrał z nim dwa pierwsze sety, jednak Pakistańczyk skoncentrował się i odrobił straty, by w decydującym secie triumfować 11-9. Finał, choć chcielibyśmy by było inaczej, potwierdził wyższość notowanego pod koniec drugiej setki PSA Karamatullaha nad numerem jeden rankingu PFS: 11-7, 12-10, 11-5 i cały czas wiadomo było kto wygra...

W turnieju pań nie udało się zebrać pełnej drabinki 32. Prawdę mówiąc w pierszej rundzie aż 10 zawodniczek nie miało rywalki. Szkoda. Pod nieobecność Ani Jurkun i Magdy Kamińskiej z największą łatwością turniej wygrała wielokrotna mistrzyni Polski Dominika Witkowska, która nie straciła seta, a punktów też niewiele. Wynik finału z Pauliną Krzywicką: 11-3, 11-2, 11-2 mówi wszystko. Trzecie miejsce, także bez niespodzianki zajęła Zuza Sobierajewicz.

Turniej, zwłaszcza w kategorii Open i juniorskich pokazał, że rośnie młode pokolenie zawodników, którzy może nie zrobią międzynarodowej kariery squashowej, ale przynajmniej obniżą średnią wieku w czołowej setce PFS. To miłe spostrzeżenie.

BŚ

Ze szczegółowymi wynikami turnieju można zapoznać się na stronie:

Zdjęcia z turnieju można znaleźć na Facebooku Waldka Kobusa: ALBUM 1 oraz ALBUM 2